PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rocznica śmierci Zbigniewa Herberta


Rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

2006-07-28


Rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Dzisiaj przypada ósma rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Poety, który dla wielu niesłusznie niedoceniony, zasłużył sobie na miano wybitnego twórcy literatury polskiej.

Zbigniew Herbert urodził się w 1924 roku. Był poetą, dramatopisarzem i felietonistą polskim, walczył w czasie II wojny światowej w oddziałach AK. Studiował prawo i ekonomię, poświęcił się jednak literaturze.

Herbert debiutował w 1948 r., ale pierwszy tomik wierszy pt. „Struna światła” opublikował dopiero w czasie tzw. „odwilży” w 1956 r. Od razu dał się poznać jako wybitny poeta, podejmujący różnorodne zagadnienia z zakresu etyki, estetyki i historiozofii, zachowujący niezwykle oszczędny styl bliski klasycyzmowi.

Odwoływał się chętnie do kultury europejskiej, głównie do tradycji starożytnej, konfrontując nieustannie współczesność z historią i mitem. Napisał wiele tomików poezji, m.in. „Hermes, pies i gwiazda” (1957), „Studium przedmiotu” (1961), „Napis” (1969) czy „Elegia na odejście” (1990), przede wszystkim zaś cykl „Pan Cogito” (1974) zawierający słynne przesłanie odwołujące się do ludzkiej godności.

W twórczości Herberta obok refleksji nad językiem i sztuką pojawiała się również tematyka polityczna wpisana zazwyczaj w szerszy kontekst historiozoficzny („Raport z oblężonego miasta”, 1983).

Herbert był poza tym autorem utworów dramatycznych („Jaskinia filozofów”, 1956), a także esejów, m.in. o kulturze śródziemnomorskiej („Barbarzyńca w ogrodzie”, 1962) i malarstwie holenderskim („Martwa natura z wędzidłem”, 1993). Herbert od lat uznawany jest za jednego z największych polskich poetów XX wieku.

Zmarł 28 lipca 1998 roku.

Zbigniew Herbert, „Dom”

Dom nad porami roku
dom dzieci zwierząt i jabłek
kwadrat pustej przestrzeni
pod nieobecną gwiazdą

dom był lunetą dzieciństwa
dom był skórą wzruszenia
policzkiem siostry
gałęzią drzewa

policzek zdmuchnął płomień
gałąź przekreślił pocisk
nad sypkim popiołem gniazda
piosenka bezdomnej piechoty

dom jest sześcianem dzieciństwa
dom jest kostką wzruszenia

skrzydło spalonej siostry

liść umarłego drzewa

Zapoznaj się z materiałem edukacyjnym na temat Herberta. Kliknij TUTAJ.

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl