PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rok 2006 Rokiem Języka Polskiego


Rok 2006 Rokiem Języka Polskiego

2006-01-05


Rok 2006 Rokiem Języka Polskiego

Senat jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. W uchwale napisano m.in., że Senat zwraca się do władz publicznych i Polaków o "ochronę, otaczanie opieką i kultywowanie polszczyzny".

W głosowaniu wzięło udział 89 senatorów, wszyscy głosowali za przyjęciem uchwały. Przypomniano w niej, że w 2006 r. mija dwusetna rocznica rozpoczęcia edycji pierwszego słownika języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego.

"W Roku Języka Polskiego należy pokazywać polszczyznę w jej bogactwie i w całej różnorodności - od języka ogólnego do odmian regionalnych i gwar ludowych, w których często wyraża się kultura małych ojczyzn" - czytamy w uchwale.

Zdaniem Senatu, "w telewizji, w radiu, na łamach prasowych należy upowszechniać wiedzę o języku, propagować dobrą polszczyznę oraz kulturę języka".

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu - senator Krystyna Bochenek - poinformowała senatorów o licznych spotkaniach i rozmowach przeprowadzonych z przewodniczącym Rady Języka Polskiego, prof. Andrzejem Markowskim, dotyczących inicjatywy ogłoszenia roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.

Przewodnicząca uzasadniła potrzebę podjęcia przez Komisję Kultury i Środków Przekazu inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie. Jak podkreśliła, istnieje niebezpieczna tendencja lekceważenia języka i jego odrębności. W tekstach zamieszczanych w Internecie brak polskich znaków, lekceważy się ortografię, panuje bylejakość, jeśli chodzi o używanie języka polskiego. Dominuje zapis, który jest dosłownym przeniesieniem formy mówionej języka na formę pisaną. Obserwuje się stałą tendencję spadkową, jeśli chodzi o czytelnictwo, jest to główny powód ubożenia języka zarówno mówionego, jak i pisanego.

W opinii Senatu, ochrona i rozwijanie języka polskiego pozwoli zachować tożsamość kulturową i świadomość odrębności we wspólnej, ale różnorodnej Europie. "Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że troska o polszczyznę nabrała nowego wymiaru: nasz język stał się piątym (pod względem liczby użytkowników) językiem Unii Europejskiej i istnieje duża szansa na to, by stał się także jednym z najważniejszych języków europejskich" - podkreślono w uchwale.

Zdaniem prof. A. Markowskiego obchody Roku Języka Polskiego należałoby rozpocząć 21 lutego, który jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, obchodzonym w wielu krajach Europy.

Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice czy odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich, jak język ojczysty.

Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić nasze dzieci, piszemy wiersze. Możemy mieć różne poglądy, zajmować różne stanowiska w wielu kwestiach, możemy się spierać, dyskutować, ale zawsze będziemy to robić po polsku i nie jest obojętne to, czy będzie to język różnorodny i bogaty, piękny i poprawny, etyczny i estetyczny, czy też ubogi iprymitywny, pełen sloganów i nieporadnych sformułowań, niepotrzebnych zapożyczeń iwulgaryzmów.

Język jest podstawowym składnikiem tożsamości Polaków i dobrem kultury narodowej.

Źródlo:
http://www.instytutksiazki.pl
http://www.senat.gov.pl

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl