PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rok Jerzego Giedroycia – wystawa jubileuszowa


Rok Jerzego Giedroycia – wystawa jubileuszowa

2006-03-06


Rok Jerzego Giedroycia – wystawa jubileuszowa

Rok 2006 decyzją Sejmu został ustanowiony rokiem Jerzego Giedroycia. W związku z obchodami tego wydarzenia zapraszamy na wystawę poświęconą redaktorowi paryskiej „Kultury”.

Wystawa zatytułowana „Jerzy Giedroyc i zagubieni romantycy” odwiedzi w tym roku kilkanaście polskich miejscowości. Każdy będzie miał więc szansę zapoznać się z historią życia i twórczości publicysty oraz ze wspomnieniami o nim, przekazanymi przez przyjaciół i znajomych.

Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu. Jej tytuł nawiązuje do eseju Wacława A. Zbyszewskiego, który „zagubionymi romantykami” nazywał założycieli „Kultury”.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt plansz, na których znaleźć można m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego - od jego powstania w roku 1946 w Rzymie do dnia dzisiejszego, obszerny życiorys Jerzego Giedroycia, wybrane fragmenty artykułów z "Kultury" autorstwa Józefa Czapskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Kolejna część wystawy to "Krąg Kultury". Jak pisał Giedroyc - "Jedną z najpilniejszych dla mnie spraw było zbudowanie kręgu autorów Kultury”.

Do tego kręgu należeli m.in. Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Hłasko, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek czy Kazimierz Wierzyński.

W Bibliotece Kultury ukazały się 533 tomy różnych dzieł, w tym takie pozycje jak „Dzienniki” Witolda Gombrowicza, „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza, „Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego oraz „Cmentarze” Marka Hłaski.

Duży dział wystawy poświęcony jest postaci Jerzego Giedroycia. Znajdują się tu fragmenty „Autobiografii na cztery ręce” oraz wypowiedzi samego redaktora o "Kulturze" i jej współpracownikach. Z kolei o Jerzym Giedroyciu mówią m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Ryszard Kapuściński i Natasza Gorbaniewska.

Przeczytaj więcej, kliknij TUTAJ.

Źródło: http://www.culture.pl

 

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl