PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rok polarny


Rok polarny

2007-03-05


Rok polarny

Zmiany klimatyczne, procesy geologiczne i środowisko biologiczne będą głównymi obszarami zainteresowania naukowców z 60 krajów zaangażowanych w badania w ramach rozpoczynającego się Międzynarodowego Roku Polarnego.

W prestiżowym kompleksowym programie badawczym ważną rolę odegrają też Polacy.

I Międzynarodowy Rok Polarny odbył się w latach 1882-1883, drugi w latach 1932-1933. Kolejny, Międzynarodowy Rok Geofizyczny, odbył się w latach 1957-1958. Obecny zorganizowano w jego 50. rocznicę.

Badania prowadzone w pięćdziesięcioletnich odstępach czasu, na bardzo szeroką skalę, tymi samymi metodami badawczymi, dają jasny obraz tego, co się zmienia w bardzo wrażliwych, polarnych obszarach Ziemi.

Międzynarodowy Rok Polarny potrwa właściwie dwa lata - od 1 marca 2007 do 1 marca 2009 r. To wynik przemienności pór roku - na półkuli północnej trwa właśnie zima, a na południowej - lato. Badania powinny tymczasem objąć sytuację podczas obu pór roku na obu półkulach. Pozwoli na to właśnie dwuletni cykl badawczy.

Polacy penetrują trudno dostępne rejony Ziemi od prawie 200 lat. Wśród zasłużonych badaczy byli nie tylko uczeni, ale i zesłańcy polityczni na Syberię i daleką północ Rosji. Naszą obecność w Antarktyce zapoczątkowali Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, którzy uczestniczyli w historycznej belgijskiej wyprawie w latach 1897-1899.

Od 1957 r. polscy naukowcy prowadzą systematyczne badania w swojej całorocznej stacji arktycznej na Spitsbergenie, a od 1959 r. na Antarktydzie.

Uczeni wykonują m.in. radarowe sondowania grubości lodowców, pomiary ruchu lodu geodezją satelitarną GPS i analizują reakcje lodowców na ocieplenie klimatu w ostatnich dekadach.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl