PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Stan wojenny - lekcja do odrobienia


Stan wojenny - lekcja do odrobienia

2007-12-14


Stan wojenny - lekcja do odrobienia

Na ulice Warszawy wyszli wczoraj młodzież przebrani za zomowców - Odrabiamy lekcję historii, której nie było w szkole - mówili.

Tak jak 26 lat temu, przed kościołem sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu stanął wóz bojowy DTR. W takich wozach w stanie wojennym wojsko patrolowało miasta. Obok zaparkował radiowóz polonez i milicyjna nysa. Wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia.

- Niech pan opuści przyłbicę hełmu, a teraz podniesie tarczę i pałkę - instruowała jednego z uczestników inscenizacji starsza pani. - Teraz wygląda pan jak zomowiec rozpędzający demonstrację na placu Zamkowym. Na samą myśl ciarki przechodzą po plecach, ale dobrze, że to przypominacie - chwaliła.

Akcję pod hasłem "Młodzi pamiętają" zorganizowała Fundacja "Odpowiedzialność Obywatelska", w której działają studenci warszawskich uczelni. Zaprosiła też członków tzw. grup rekonstrukcyjnych, którzy często biorą udział w rozmaitych spektaklach historycznych. Większość z nich stan wojenny zna z rodzinnych opowiadań. - Kojarzy mi się z jedzeniem na kartki i godziną policyjną. Może to niewiele, ale mam tylko 20 lat - przyznał przebrany za zomowca Piotr Kubiczek.

- Mama opowiadała mi o rozpędzeniu przez milicję demonstracji w Szczecinie. Ja byłem wtedy dzieckiem w wózku, a mama biegła i zasłaniała mi twarz, bo puścili w tłum gaz łzawiący - mówił odgrywający rolę żołnierza Krzysztof, rocznik 1980.

Wczoraj w "Gazecie" opublikowaliśmy reportaż z toruńskich szkół - wielu uczniów pytanych o 13 grudnia 1981 roku nie kojarzyło tej daty. Potwierdził to nasz wczorajszy sondaż, z którego wynika, że wśród najmłodszych - 18-24 latków - tylko 22 proc. wie, co się wtedy wydarzyło.

Mateusz Godek, koordynator wczorajszej akcji w Warszawie (student filozofii i socjologii), urodził się w 1986 r. Przyznaje, że dla wielu jego rówieśników hasło "stan wojenny" nic nie znaczy. - Historia powojennej Polski nauczana jest tuż przed maturą, po łebkach, byle szybko. Organizujemy tę akcję, by to nadrobić - tłumaczy.

AUTOR: Tomasz Urzykowski

Źródło: Gazeta Wyborcza

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl