PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Szkolna historia bez kobiet


Szkolna historia bez kobiet

2008-07-15


Szkolna historia bez kobiet

  Uczniowie poznają tylko królową Jadwigę, Marię Skłodowską-Curie i Helenę Modrzejewską", "niepokoi nas fakt, że w historii kobiety nie występują - taki alarmujący list wysłały do Ministerstwa Edukacji Feminoteka, walcząca o prawa kobiet, i Społeczny Monitor Edukacji, kontrolujący zmiany w oświacie.

Obie organizacje zwracają uwagę, że w podstawie programowej do gimnazjum i obu podstawach do liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) nie pada ani jedno kobiece imię. "Nigdzie też nie znalazła się choćby wzmianka o walce kobiet o równe prawa, o reformach prawa wyborczego, o roli kobiet w XIX-wiecznym ruchu robotniczym czy o podejmowanych przez kobiety w Polsce działaniach w dziedzinie edukacji" - napisały.

Magdalena Kula z dziennika „Polska” przejrzała projekt nowych programów nauczania, które w minionym tygodniu ogłosiła minister oświaty Katarzyna Hall. Rzeczywiście - osobnej lekcji poświęconej dokonaniom kobiet czy ich walce o prawa wyborcze w programie do historii nie ma. Sprawa praw kobiet przewija się w minimalnym zakresie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. W programie do liceum na poziomie podstawowym przewidziano zajęcia o przypadkach naruszania praw człowieka (w tym kobiet). Na rozszerzonych lekcjach uczniowie dowiedzą się o roli ruchów obywatelskiego sprzeciwu i emancypacji.

O nieobecności kobiet na kartach podręczników debatowali już badacze z Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Prof. Andrzej Chwalba, historyk z UJ i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, przyznaje: pod względem przedstawiania roli i dokonań kobiet polskie podręczniki są zapóźnione w stosunku do zachodnich o kilkadziesiąt lat. W listopadzie ukaże się nowy podręcznik do historii, adresowany m.in. do uczniów przygotowujących się do matury. Jego autor prof. Chwalba, rolę i dokonania kobiet w XIX w. uwzględnił jako jeden z czterech czołowych problemów - obok m.in. sprawy narodowej.

- Widziałem kilkaset zagranicznych podręczników. Wiele mówi się w nich o ograniczonych prawach kobiet, o ich walce o prawa wyborcze, ale też o życiu codziennym, obyczajowości, tradycji, gdzie kobiety dominowały. Polskie podręczniki także muszą iść w tym kierunku - przekonuje profesor.

Anna Dzierzgowska ze Społecznego Monitora Edukacji i nauczycielka historii w Wielokulturowym Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia w Warszawie na lekcjach stara się jak najwięcej opowiadać o dawnej obyczajowości.

- Dzięki temu uczniowie łatwiej rozumieją procesy historyczne. Świetnie przyjmują np. lekcje o zmieniającej się seksualności społeczeństwa w XIX w. - opowiada.
Dzierzgowska narzeka: - To szokujące, ale dziś uczeń może zakończyć szkołę, nie wiedząc, że jeszcze nie tak dawno kobiety nie miały głosu politycznego. Polska szkoła uczy historii, jakby to były dzieje połowy społeczeństwa - mężczyzn.

Według historyków w podręcznikach brakuje informacji np. o szerzeniu oświaty przez kobiece organizacje w XVIII i XIX w., filantropii kobiet, ich roli w solidarnościowym podziemiu, dokonaniach łączniczek i sanitariuszek w Powstaniu Warszawskim.

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju z 2007 r. zarzucił polskim programom nauczania upowszechnianie stereotypów, pomijanie kobiet i ich dokonań oraz "brak rzetelnych informacji o ruchach emancypacyjnych".

Źródło: Dziennik „Polska”

 

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl