PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Szkoły wyższe łamią prawa studentów


Szkoły wyższe łamią prawa studentów

2007-11-23


Szkoły wyższe łamią prawa studentów

Z roku na rok coraz więcej studentów pisze skargi do rzecznika praw studenta. W tym roku wpłynęło ich już dwa tysiące.

Przepisy nie chronią praw 1,9 mln studentów - uważa Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta.

- Student praktycznie zawsze jest na przegranej pozycji, nawet jeśli uczelnia ewidentnie łamie prawo - podkreśla.

Po raz trzeci przygotował on raport o nieprawidłowościach występujących w szkołach wyższych. Wynika z niego, że liczba patologicznych zjawisk wciąż rośnie.

Uczelnie bardzo często bezprawnie pobierają różnego rodzaju opłaty. Między innymi zmuszają studentów do wnoszenia opłat za różnice programowe powstałe z winy uczelni. Zdarza się, że szkoły tracą prawo do prowadzenia danego kierunku, np. informatyki, i przenoszą studentów na inny, np. na fizykę. Wówczas studenci muszą odpłatnie zaliczyć przedmioty, których wcześniej nie mieli.

Szkoły łamią też obietnice składane podczas rekrutacji i dezinformują na swoich stronach internetowych. Wiele z nich reklamuje się np., że prowadzi studia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Tymczasem oficjalnie taki kierunek jeszcze nie istnieje. Resort nauki ma dopiero przygotować podstawy prawne umożliwiające jego ukończenie. W efekcie osoby, które zapisują się na kierunek BHP, kończą logistykę.

Studenci skarżą się też na złe traktowanie przez pracowników dziekanatów.

- Przez pół roku prosiłam o udostępnienie regulaminu studiów - mówi Agnieszka Koksa, była studentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Chciała sprawdzić, w jakich okolicznościach i w jakim trybie można zostać skreślonym z listy studentów. Z kolei Grzegorzowi Mrówczyńskiemu, studentowi jednej z warszawskich uczelni, odmówiono przyjęcia podania za potwierdzeniem odbioru.

- Nie powinno dojść do takiej sytuacji, ponieważ uniemożliwia to studentowi udowodnienie o co i kiedy wnioskował - wyjaśnia Robert Pawłowski.

Niestety, uczelnie często nie odpowiadają także na pytania rzecznika, twierdząc, że powinien on zajmować się tylko sprawami ogólnosystemowymi, a nie indywidualnymi.

Dlatego Robert Pawłowski zwraca się o ustawowe umocowanie rzecznika praw studenta. Dzięki temu wszelkie instytucje byłyby zmuszone do udzielenia informacji, a także udostępnienia akt wielu spraw. Domaga się również stworzenia koszyka gwarantowanych usług edukacyjnych.

- Wówczas wiadomo byłoby, czym są studia, za co student nie płaci, a za co może - podkreśla Robert Pawłowski.

Byłoby jasne, czy egzamin poprawkowy, przedłużenie sesji lub wpis warunkowy są elementem podstawowego pakietu usług edukacyjnych świadczonych przez szkoły wyższe.

Chciałby również, aby w uczelniach organizowano szkolenia dla studentów pierwszego roku z podstaw z prawa o szkolnictwie wyższym.

OPINIA

MARCIN CHAŁUPKA

prawnik, specjalista od prawa o szkolnictwie wyższym

Zaproponowane w raporcie szkolenia na pierwszym roku studiów to dobry pomysł. Student mógłby poznać zasady funkcjonowania uczelni, wydziału, kierunku, swoje prawa i obowiązki, a także zasady przyznawania pomocy materialnej. Warto je wzbogacić o informacje na temat postępowania administracyjnego i praw konsumenta. Dzięki temu zmniejszyłaby się liczba konfliktów, a uczelnia przyczyniłaby się do podniesienia świadomości prawnej młodego pokolenia. W nowoczesnym społeczeństwie podstawy wiedzy prawnej stają się niezbędne, tak jak umiejętność obsługi komputera, czy znajomość języka obcego.

Autor: Jolanta Góra

Źródło: Gazeta Prawna

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl