PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Tam gdzie kozy kują... Festiwal Kultury Dziecięcej


Tam gdzie kozy kują... Festiwal Kultury Dziecięcej

2005-06-03


Tam gdzie kozy kują... Festiwal Kultury Dziecięcej

W niedzielę, 5 czerwca, w Europejskiej Stolicy Bajki - Pacanowie odbędą się festiwalowe uroczystości związane z obchodami urodzin Koziołka Matołka. W poprzednich latach bajkowe święto przyciągnęło do niespełna półtora tysięcznego miasteczka na Powiślu... 40 tysięcy gości. Trzecia edycja to również potrójna okazja do świętowania, gdyż obok 72 rocznicy urodzin sławnego Koziołka w tym roku przypada także 70 rocznica narodzin młodszej siostry bajkowego bohatera - Małpki Fiki Miki oraz 200-lecie urodzin wybitnego autora bajek - Hansa Christiana Andersena.

Patronat nad imprezą objął minister kultury Waldemar Dąbrowski, sponsorem głównym jest Poczta Polska. W tym roku święto bajek obchodzone w ramach Festiwalu Kultury Dziecięcej sprowadzi do Pacanowa bohaterów literatury z wielu krajów europejskich. Swoje przybycie zapowiedzieli już m.in Królowa Śniegu, Rumcajs, Tomek Soyer, Pinokio, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Sindbad... oraz niezliczone rzesze czarownic, wróżek oraz piratów i błaznów.

Impreza organizowana pod patronatem Ministerstwa Kultury we współpracy z Fundacją Ad Rem oraz gminą Pacanów ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku festiwal poprowadzą Agata Młynarska oraz Jan Pospieszalski. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji i niespodzianek m.in. spektakle, występy zespołów muzycznych, iluzjonistów, konkursy. Wśród występujących znajdą się m.in. Joszko Broda, grupa Zakopower, Kabaret Łowcy.B, Kamion Band oraz Skaldowie. Miejsce kozibusów, które woziły do tej pory gości festiwalowych i turystów, zajmie ciuchcia.

Narodziny Koziołka

Które z sympatycznych zwierzątek jest najbardziej niedoconieniane przez autorów bajek? - zastanawiali się przed ponad siedemdziesięciu laty wydawca, rysownik i pisarz, którzy stworzyli Koziołka Matołka. Dziś bajkę o koziołku zna każdy Polak. Opowiada ona o perypetiach tytułowego bohatera, który został wysłany przez kozią radę na poszukiwanie słynnego Pacanowa, gdzie jak wieść głosi "kozy kują". W końcu Koziołek po objechaniu całego świata dociera do celu swojej wędrówki. Dzięki podróżom Koziołek Matołek nabiera mąrości życiowej, a do tego staje się ulubieńcem i przyjacielem dzieci.

Koziołka Matołka powołali do życia w 1933 roku w Otwocku, przy lampce wina, pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz. Ten ostatni stworzył postać śmiesznego młodego kozła z maleńką bródką i hardą pańską miną, ubranego w krótkie czerwone spodenki. A pisarz prezentował go czytelnikowi jako "syna kozy", "mądrą głowę", "miłe zwierzę", "szlachetną polską kozę". Dzisiaj czerwone spodenki, tobołek
na plecach i kozia bródka - to najbardziej charakterystyczne cechy Koziołka Matołka.

Droga do Pacanowa

Koziołek nie odwiedził Związku Radzieckiego, choć był w Stanach Zjednoczonych. Uczył przewrotności, rozbijał stereotypy, kpił ze schematów. Swoisty "lęk" władz przed książką spowodował niektóre absurdalne zmiany, które Walentynowicz musiał wprowadzić do wydania z 1956 roku: np. w księdze pierwszej Koziołek lecący nad Wisłą nie ogląda, jak w wydaniu przedwojennym, kolumny Zygmunta, lecz Pałac Kultury i Nauki; żołnierze nie noszą rogatywek, lecz okrągłe czapki z czerwonym otokiem, a przedwojenny polski samolot z biało-czerwoną szachownicą zamieniony został na radzieckiego Miga. Realia międzywojenne starannie wymieniono na PRL-owskie; tak samo postąpiono z "Topsym i Lupusem" Zofii Kossak czy z "Pyzą na polskich dróżkach" Hanny Januszewskiej.

Czy wiesz, że...

Kornel Makuszyński (1884-1953) - polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny, choć zaczynał jako autor dla dorosłych, za co przed II wojną światową został członkiem elitarnej Polskiej Akademii Literatury, do historii przeszedł jako autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki", "Awantura o Basię", "Szatan z siódmej klasy", "Panna z mokrą głową".

Marian Walentynowicz (1896-1967) - wybitny polski ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, rysownik, architekt. Przygód, jakie były udziałem Koziołka Matołka doświadczył osobiście, odbywając m.in. podróż dookoła świata. Niewiarygodnie chudy, żartował, że musi zawsze wejść do pomieszczenia dwa razy, by go zauważono.

Więcej informacji: www.matolek.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl