PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » W brzuchu ucznia


W brzuchu ucznia

2007-09-20


W brzuchu ucznia

Dzieci rozpoczęły rok szkolny. Nie zapominajmy o tym, że by Jaś się dobrze uczył nie może być głodny.

Z badań przeprowadzonych w całym kraju wynika, że prawie 14 procent dzieci codziennie idzie na lekcje z pustym żołądkiem. Jeszcze więcej śniadania je tylko sporadycznie - raz, dwa razy w tygodniu.

Na pewno podstawową przyczyną tych niechlubnych statystyk jest zła sytuacja ekonomiczna rodziny. Ale nie tylko. Także brak czasu rodziców, niedopilnowanie dziecka. A to prowadzi do niebezpiecznego osłabienia organizmu, spadku odporności i w rezultacie do powstawania wielu chorób.

Głodny uczeń nie będzie się dobrze uczył, a czas, który powinien spędzić w szkole, zajmą mu wizyty u lekarzy i pobyty w szpitalu.

Pospiesz się, nie ma czasu

"Wstawaj już późno, nie zdążysz do szkoły. Idź się myć, nie zapomnij o zębach. Ubieraj się szybko. Powinieneś coś zjeść. Nie chcesz? To chociaż napij się herbaty, a w szkole sobie kupisz jakąś bułkę" - jakże częsty to obrazek w naszych domach.

- Tymczasem nie ma nic gorszego dla ucznia, jak wyjść z domu o pustym żołądku - ostrzega Mieczysław Szalecki, pediatra. - Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem każdego ucznia. Brak tego pierwszego posiłku w ciągu dnia, nie tylko osłabia koncentrację dziecka, powoduje osłabienie czy bóle głowy, ale może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki żołądka czy dwunastnicy.

Dlatego pamiętajmy: by dziecko mogło w pełni wykorzystać swoje możliwości intelektualne i fizyczne potrzebne są dwie rzeczy: sen i posiłek. Niewyspane dziecko nie będzie potrafiło się skupić, będzie rozdrażnione, a nawet agresywne.

Deficyt snu może doprowadzić do zaburzenia procesu uwagi i koncentracji, do apatii, zaburzeń percepcji. Niewyspanie wpływa także niekorzystnie na pracę serca i mózgu.

Jedzenie z kolei zapewnia dziecku niezbędną energię potrzebną do pracy przez kilka pierwszych godzin nauki. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii pozwoli skoncentrować się na lekcjach, spowoduje, że uczeń bez większego wysiłku będzie w stanie sięgnąć do pamięci i zasobów wiedzy zdobytej wcześniej. Skupi uwagę na temacie zajęć i będzie zdolny w pełni uczestniczyć w poznawaniu świata.

Dopiero w dalszej kolejności o sukcesach ucznia decydują takie czynniki, jak zaangażowanie nauczyciela, liczebność grupy, warunki nauki, itp.

Jeść wszystkiego po trochu

Wartościowy posiłek musi być urozmaicony. W ciągu dnia dania w menu powinny się znaleźć produkty zbożowe i ziemniaki - zawierają dużo witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowego rozwoju komórek; warzywa i owoce - przynajmniej pięć porcji dzienne (są najbogatszym źródłem witamin i minerałów; mleko i produkty mleczne - trzy porcje mleka i nabiału (konieczne do rozwoju kośćca.

Przykładowo dzienna racja: szklanka mleka, kubeczek jogurtu, twarogu lub budyniu, kawałek żółtego sera na kanapce); mięso, wędliny - czyli produkty wysokobiałkowe (dwie porcje kurczaka, cielęciny, wołowiny czy wieprzowiny zapewnią organizmowi nie tylko wystarczającą ilość białka, ale także żelaza, cynku i magnezu); tłuszcz - dostarcza niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Ale uwaga! Ważne jest, by nie przesadzać z takim produktami, jak na przykład chrupki, które zawierają dużo tłuszczu i niezbyt zdrowej soli, za to mało innych składników odżywczych

Z kanapką w tornistrze
Pierwsze śniadanie nie wystarczy uczniowi do obiadu. Po trzech, czterech godzinach dziecko zacznie być głodne i znów jego możliwości intelektualne i fizyczne spadną o kilkadziesiąt procent.

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie drugiego śniadania w domu. Wiemy wówczas, że nasze dziecko zje posiłek pełnowartościowy. Dawanie pieniędzy i mówienie "kup sobie coś w sklepiku" kończy się najczęściej tym, że pociecha skonsumuje baton, czekoladę, chrupki, a to - choć zaspokoi głód- nie dostarczy właściwych składników odżywczych.

Jeżeli dziecko buntuje się przeciwko kanapkom możemy je urozmaicić jogurtem, soczkiem owocowym, jabłkiem czy jakimkolwiek innym owocem.

"Echo Dnia", http://www.echodnia.eu, Beata Alukiewicz, "W brzuchu ucznia", 13.09.2007

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl