PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Wakacyjne spotkania z historią - zamki polskie


Wakacyjne spotkania z historią - zamki polskie

2006-07-12


Wakacyjne spotkania z historią - zamki polskie

W wakacje warto wybrać się na wycieczkę i zwiedzić ciekawe miejsca w Polsce. Tajemnicze, mroczne, czasami groźne ruiny starych zamków to atrakcja turystyczna dla każdego żądnego wrażeń podróżnika.

Zachęcamy do odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju. Wizyta w starych zamkowych murach to nie tylko fantastyczna przygoda i piękne zdjęcia w albumie do pokazania rodzinie i znajomym, ale także prawdziwa lekcja historii.

Przechadzając się śladami średniowiecznych panów zamku, jesteśmy w stanie realnie wyobrazić sobie niegdysiejsze życie możnowładców. Być może na dziedzińcu, po którym spacerujemy, odbywały się walki rycerzy o rękę pięknej białogłowy? A może w ruinach starych sal ucztował wraz z dworem król Polski?

Wszystkiego można się dowiedzieć na miejscu, odwiedzając np. zamek w Będzinie, do którego zapraszamy.

Zamek został wybudowany w XIV w. na reliktach średniowiecznego grodu z XI-XIII w. Wieś Będzin po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pisanych z 1301 r., natomiast zamek wymieniany jest od 1349 r. m.in. w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.

W późniejszych wiekach zamek dzierżawili m.in. Mikołaj Siestrzeniec Kornicz, Szafrańcowie, Jaroccy, Myszkowscy i Zborowscy. W 1564 r. zamek był opustoszały, co potwierdziła ówczesna lustracja. W kolejnych latach zamkowi próbowano przywrócić dawną świetność.

Odbudowano go w 1616 r. po pożarze oraz w 1655 r. po najeździe Szwedów. Od XVIII w. warownia pozostawała w ruinie aż do 1834 r., kiedy to wg projektu Franciszka M. Lanciego odrestaurowano ją w stylu neogotyckim. W ciągu kolejnych lat zamek doczekał się jeszcze kilku przeróbek. Jego obecny wygląd zawdzięczamy pracom renowacyjnym z lat 1952-1956. Dziś mieści się w nim siedziba Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego.

Źródło: http://zamki.net.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl