PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Wakacyjne wycieczki: Na rower czas!


Wakacyjne wycieczki: Na rower czas!

2005-07-27


Wakacyjne wycieczki: Na rower czas!

W czasie letnich miesięcy rower jest chyba najlepszym środkiem transportu. Szybki, jak na warunki miejskie, bo nie stoi w korkach; cichy, przyjazny dla środowiska i przede wszystkim gwarantujący nam świetną kondycję fizyczną! Miłośnicy środków komunikacji masowej, zatłoczonych, dusznych, nie zawsze świeżych, za które dodatkowo trzeba płacić – raczej nie znajdą wielu argumentów na swoją obronę.

Kiedy jedziemy rowerem, zmienia się nasze poczucie czasu.  Orzeźwiający wiatr na twarzy, świeże powietrze, przyjemne uczucie lekkiego zmęczenia, spowodowane zdrowym wysiłkiem mięśni... a na horyzoncie już rogatki miasta. W dali las, łąka, polne ścieżki. Nie ma nic przyjemniejszego niż wakacyjna wycieczka na łono natury.
 
W Polsce nadal jest problem ze ścieżkami rowerowymi, chociaż sytuacja poprawia się z roku na rok. Nowe trasy powstają w dość powolnym tempie i na pewno kilka lat jeszcze minie, zanim dorównamy innym europejskim krajom. Póki co należy korzystać z tras już wytyczonych i przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach rowerowego kodeksu.
 
Rowerzysta ma prawo poruszać się po ulicy w przypadku, gdy w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej. Zobowiązany jest wtedy do jazdy poboczem i trzymania się jak najbliżej prawej strony. Obowiązkiem rowerzysty jest ustępowanie miejsca pieszym! Piesi z kolei powinni pamiętać o tym, że ścieżka rowerowa nie jest przeznaczona do spacerów. Niestety, między pieszymi i rowerzystami trwa nieustająca walka o miejsce w przestrzeni publicznej. Spacerowicze skarżą się na szaleństwo i brawurę amatorów dwóch kółek, ci z kolei zarzucają pieszym bezmyślne wychodzenie na trasy przeznaczone dla rowerów. Koło się zamyka...
 
Istnieją jednak okoliczności, w których rowerzysta ma prawo poruszać się po chodniku. W sytuacji, kiedy szerokość chodnika wynosi minimum dwa metry, a na drodze (szosie) dozwolony jest ruch pojazdów z prędkością większą niż 50 km/h. Ponadto ze względu na fakt preferowania ruchu pieszych, rowerzysta poruszający się po chodniku powinien ustępować im miejsca, czyli usuwać się z drogi pieszych i zapewnić im swobodę korzystania z chodnika.

Pamiętać również należy o tym, że w myśl przepisów, rower powinien być wyposażony w:

a)  jedno światło przednie białe lub żółte - czyli np. lampka przednia na baterie lub dynamo, również lampka diodowa żółta, ale świecąca ciągłym światłem (nie może mrugać)
b)  jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
c) jedno światło tylne czerwone, które może być migające - czyli mogą  to być popularne "mrugacze" diodowe
d)  co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Jest jeszcze jeden bardzo ważny przepis, o którym nie wszyscy wiedzą. Chodzi mianowicie o przeprowadzanie roweru przez jezdnię. Jeżeli przy przejściu jest ścieżka rowerowa, to oczywiście możemy nią przejechać. Kiedy jednak ścieżki brak, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy! Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, kierowca nie zawsze jest w stanie dojrzeć z daleka rowerzystę przed przejściem dla pieszych. Rower porusza się z kilkakrotnie większą prędkością niż idący człowiek. Nagły wyjazd na jezdnię może być bardzo niebezpieczny.

Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami ruchu rowerowego (i zachowaniu ich w pamięci), pozostaje tylko zaproponować rodzinie lub znajomym letnią wycieczkę lub ruszyć samemu na trasę wakacyjnej przygody.

Autor: Ernest Kacperski

(Informacje o podstawowych przepisach zaczerpnięte ze strony www.wrower.pl)

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl