PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Walka ze ściąganiem


Walka ze ściąganiem

2002-06-28


Walka ze ściąganiem

26 czerwca 2002 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu odbyła się konferencja pt. "Egzamin testem uczciwości". Jej celem było zainicjowanie publicznej dyskusji nad etycznymi i wychowawczymi problemami ściągania i podpowiadania w szkole.

Pani Minister Łybacka zapowiedziała bezpardonową walkę ze ściąganiem. Bezpośrednią przyczyną zorganizowania konferencji były nieprawidłowości, które wystąpiły podczas tegorocznych egzaminów zewnętrznych.


W spotkaniu wzięli udział m.in. Krystyna Łybacka, Minister Edukacji Narodowej i Sportu, prof. dr hab. Maria Szyszkowska, prof. dr hab. Heliodor Muszyński, prof. dr hab. Józef Lipiec oraz Wojciech Starzyński, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Konferencję rozpoczęła Pani Minister Krystyna Łybacka od przytoczenia wyników badań, przeprowadzonych przez CBOS, które dotyczyły stosunku Polaków do zjawisk powszechnie uznawanych za negatywne. Z badań tych wynika, że jedynie 28% Polaków uważa, że ściąganie na maturze jest zjawiskiem nagannym, a 52% - zdecydowanie nie potępia tego zjawiska.

Prof. Maria Szyszkowska przedstawiła rozwiązania, które zapobiegać powinny ściąganiu. Zdaniem pani profesor, potrzebna jest rzeczywista reforma edukacji, a mianowicie - ciężar wychowania w uczciwości powinien spaść na system edukacji. Szkoła ma dbać nie tylko o rozwój poziomu intelektualnego, ale przede wszystkim o rozwój uczuć, wrażliwości i wyobraźni. W szkole potrzebna jest atmosfera ideowości. Odwoływać się ona powinna do honoru. A jak wiadomo tylko człowiek honoru przestrzega elementarnej uczciwości.

Następnie wystąpił prof. Heliodor Muszyński, który podał podstawowe powody występowania zjawiska ściągania. Według niego szkoła nie funkcjonuje prawidłowo. Ze sprawdzianów, egzaminów i odpytywania uczyniono narzędzie ucisku. Dlatego też uczeń boi się szkoły. W polskiej szkole nie istnieje podmiotowość, uczeń jest uprzedmiotowiony. Uczeń się nie uczy tylko jest nauczany, rodzic ma za niego motywację, a nauczyciel za niego myśli i kieruje. Następnym powodem jest zbyt abstrakcyjne nauczanie. Uczeń reprodukuje gotowe teksty bez powiązania z praktyką.

Prof. Józef Lipiec podjął bulwersujący problem nieuczciwości wśród młodych uczonych. Zwrócił uwagę na nagminne występowanie zjawiska powielania prac naukowych oraz uzasadniał potrzebę przestrzegania uczciwości jako powszechnej zasady.

Wojciech Starzyński stwierdził, że szkoła jako instytucja często nie uczy poszanowania prawa. Przykładem tego może być bezprawne zbieranie kart obiegowych wśród uczniów, które jest warunkiem otrzymania świadectwa.

Kończąc konferencję Minister Krystyna Łybacka zadeklarowała bezpardonową walkę ze ściąganiem. Wszyscy biorący udział w spotkaniu wyrazili gotowość do dalszych prac nad problemem oraz stwierdzili, że należy przełamać mentalność i świadomość społeczeństwa, że ściąganie jest rzeczą normalną.

źródło: www.menis.gov.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl