PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Wybory w Niemczech - młodzi głosują


Wybory w Niemczech - młodzi głosują

2005-09-23


Wybory w Niemczech - młodzi głosują

Przed wyborami do Bundestagu w wielu niemieckich szkołach odbyły się specjalne lekcje o polityce i historii współczesnej, młodzieżowe głosowania oraz spotkania z politykami.

Mimo że w wyborach do parlamentu krajowego głosować można, podobnie jak w Polsce od 18. roku życia, w debatach z uczniami podczas kampanii wyborczej często biorą udział politycy. Zdają sobie oni sprawę z tego, że dzisiejsi uczniowie to jutrzejsi wyborcy i traktują młodzież poważnie – jako partnerów do merytorycznej dyskusji.

Jedne ze szkolnych prawyborów odbyły się 15 września w gimnazjum w Rangsdorf (Brandenburgia). Przygotowania merytoryczne przebiegały pod kierunkiem i z pomocą nauczyciela, Dirka Hofmanna, który przedstawiał uczniom poszczególne partie polityczne, ich programy, a także wyjaśniał zasady wyborów do Bundestagu. W ramach projektu uczniowie m.in. przygotowywali plakaty i ulotki wyborcze, poznawali programy partii, zasady przeprowadzania wyborów i pracy komisji wyborczych, system liczenia głosów. Młodzież postanowiła zaprosić do debaty przedstawicieli największych partii politycznych. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele wszystkich liczących się partii – SPD, CDU, FDP, Linkspartei.PDS oraz Zieloni.

Uczniowie samodzielnie opracowali tematy dyskusji i pytania, a także sami poprowadzili debatę, która odbyła się w gimnazjum 14 września – w dniu poprzedzającym szkolne wybory. Debata rozpoczęła się kilkuminutową prezentacją programów partii. Następnie, podczas trwającej 90 minut żywiołowej dyskusji, politycy odpowiadali na (czasem bardzo trudne i niewygodne) pytania młodzieży. Spotkanie z pewnością pomogło uczniom w zrozumieniu programów, celów politycznych ugrupowań i podjęciu ostatecznej decyzji.

W szkolnych wyborach w Rangsdorf zwyciężyła partia CDU (25,77%), za nią uplasowali się Zieloni (19,58%), na trzecim miejscu liberałowie – FDP (18,55%), a dopiero na czwartym - partia Gerharda Schrödera - SPD (15,46%). Komuniści z Linke.PDS otrzymali 11,34% głosów. „Zarówno wybory, jak i dyskusja z politykami przyczyniły się do wzrostu zainteresowania uczniów kwestiami politycznymi” – mówi Dirk Hofmann.

Tradycja przeprowadzania w szkołach prawyborów i debat z politykami przyczynia się do wykształcenia demokratycznych nawyków, a efekt? W wyborach do Bundestagu 2005 frekwencja wyniosła blisko 78%.

„To superważna sprawa, żeby głosować! I ja, i wszyscy moi przyjaciele bierzemy udział w wyborach” – mówi 19-letnia Johanna, którą spotkałam w niedzielę, 18 września przed jednym z berlińskich lokali wyborczych. Młoda mieszkanka Berlina głosowała po raz pierwszy. Dlaczego głosowanie jest takie ważne? Johanna odpowiada: „Bo trzeba brać aktywny udział w życiu politycznym, podejmować decyzje i wyrażać swoje zdanie, a nie później tylko narzekać”.

z Berlina Katarzyna Maniszewska

Czy wiesz, że?

Do Bundestagu nie wybiera się stałej, z góry określonej liczby posłów. Ze względu na skomplikowany system wyborczy liczba posłów (598) może się zwiększać o tzw. mandaty nadwyżkowe.  

Każdy obywatel w Niemczech ma w wyborach parlamentarnych dwa głosy – pierwszym głosem wybiera tzw. kandydata bezpośredniego, czyli głosuje na daną osobę, a nie partię polityczną (ten mandat jest właściwie „biletem do parlamentu” dla kandydata – jego partia może nie przekroczyć progu wyborczego, ale jeśli kandydat uzyska większość głosów w danym okręgu, automatycznie wchodzi do Bundestagu). Drugim głosem wskazuje partię polityczną. Te głosy zliczane są odrębnie od „pierwszych głosów”. W parlamencie reprezentowane są partie, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy.

W Niemczech można głosować także listownie (jeśli w dniu wyborów nie można osobiście pojawić się w lokalu wyborczym, np. z powodu urlopu). Listy muszą wpłynąć do odpowiedniej komisji najpóźniej w dniu wyborów do godz. 18.00.

Największe partie w Niemczech kojarzone są z kolorami. I tak:

Czerwony to symbol socjaldemokratów SPD, a także Linke.PDS (partii lewicowej, spadkobierczyni komunistycznej partii SED, rządzącej w NRD).

Czarny to symbol chadecji CDU/CSU.

Zielony to symbol Bündnis 90/ Die Grünen.

Żółty to symbol liberałów FDP.

Dlatego możliwe koalicje często określane są kolorami, np. "koalicja świateł": czerwony-żółty-zielony; "koalicja jamajska" (od flagi Jamajki): czarny-żółty-zielony, itp.

Wstępne wyniki wyborów do Bundestagu 2005:

SPD 34,4%

CDU/CSU 35,2%

Zieloni 8,1%

FDP 9,8%

Linke.SPD 8,7%

Ciekawe linki

Projekt „U-18” - wybory dla dzieci i młodzieży w Niemczech www.u18.org

Bundestag www.bundestag.de

SPD www.spd.de

CDU www.cdu.de

CSU www.csu.de

Bündnis90/ Die Grünen www.gruene.de

FDP www.fdp.de

W Polsce projekt „Młodzi głosują” organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej www.ceo.org.pl

KM 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl