PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Z Małej Szkoły w Wielki Świat


Z Małej Szkoły w Wielki Świat

2010-02-15


Z Małej Szkoły w Wielki Świat

Rozpoczął się nabór szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w projekcie „Z Małej szkoły w Wielki Świat”. Organizatorzy zapraszają do programu placówki liczące maksymalnie 110 uczniów, z 9 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.

„Małe Szkoły” to niewielkie, wiejskie placówki oświatowe, którym w ostatnim czasie grozi likwidacja, ponieważ w świetle obecnych przepisów do praktycznie każdej szkoły samorządowej liczącej poniżej 110 uczniów, gmina musi dopłacać z własnego budżetu. Często placówki takie ratują przed zamknięciem społeczności lokalne, podejmujące trud prowadzenia ich przez stowarzyszenia założone przez rodziców uczniów. Takich niewielkich szkół jest obecnie w Polsce ponad 200.

Powszechnie panuje pogląd, że poziom nauczania w małej, wiejskiej szkole jest niski oraz, że prowadzenie zajęć w klasach łączonych to anachronizm. Jednak placówki o niewielkiej liczbie uczniów są bardziej bezpieczne, zapewniają indywidualizację pracy i umożliwiają stały kontakt z rodziną dziecka. Natomiast klasy łączone sprzyjają stosowaniu metod aktywizujących ze szczególnym uwzględnieniem metody projektu. Dlatego warto szczególnie wspierać edukację w „Małych Szkołach”, bo takie placówki mają szansę oferować edukację na najwyższym poziomie.

Taki właśnie cel ma  projekt „Z Małej szkoły w Wielki Świat”. W szkołach, które zgłoszą się do udziału w programie, w ciągu 3 lat nauki (od września 2010 r. do września 2013 roku), będą odbywały się zajęcia wspierające u uczniów kl. I-VI rozwój wybranych kompetencji kluczowych:

  • matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych,
  • społecznych i obywatelskich,
  • umiejętności uczenia się.

Nauka w tym zakresie prowadzona będzie metodą projektów edukacyjnych, a wsparcie nabywania kompetencji nastąpi poprzez stosowanie oceniania kształtującego oraz pracę w zespołach międzyklasowych (I-III i IV-VI). Projekty szkolne będą realizowane przez przeszkolonych nauczycieli, w oparciu o przygotowane scenariusze zajęć, a ich tematy i proponowane działania będą wspierały integrację szkoły ze środowiskiem lokalnym.

Program „Z Małej szkoły w Wielki Świat” organizują Federacja Inicjatyw Oświatowych wraz z Fundacją Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, Fundacją Edukacja dla Demokracji, Fundacją Partnerstwo dla Środowiska oraz Szkołą Wyższą Przymierza Rodzin. (Przedsięwzięcie finansowane jest z Europejskiego Fundusz u Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 3.3.4.). Organizacje te chcą w wesprzeć niewielkie szkoły poprzez:

  • przygotowanie w międzyprzedmiotowych zespołach autorskich materiałów metodycznych dla nauczycieli, służących rozwojowi wybranych kompetencji kluczowych, uwzględniających aktywne i atrakcyjne formy uczenia się oraz specyfikę środowiska edukacyjnego „Małych Szkół";
  • zbudowanie systemu wsparcia nauczycieli z tych szkół (szkolenia, konferencje metodyczne, spotkania wojewódzkie, doradztwo);
  • wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne wspierające realizację projektów edukacyjnych;
  • animację ruchu naukowego „Małych Szkół", opartego na rozwoju zainteresowań uczniów m.in. podczas Letnich Obozów Naukowych (dla dzieci uzdolnionych) i w organizowanej w trakcie wakacji przy każdej z placówek Letniej Szkole Odkrywców;
  • zbudowanie portalu edukacyjnego umożliwiającego kontaktowanie się i wymianę doświadczeń nauczycieli i uczniów z niewielkich szkół oraz strony www upowszechniającej działania i efekty projektu;
  • przekazywanie nauczycielom co roku wyników badań rozwoju wspieranych kompetencji u wybranej grupy uczniów.

W rezultacie tych działań ma zostać wypracowany model uczenia metodą projektów edukacyjnych w grupach różnowiekowych, model organizacji pracy małej szkoły pracującej metodą projektów międzyprzedmiotowych oraz wojewódzkie systemy współpracy i wymiany doświadczeń małych szkół.

16.02 w Toruniu; 17.02 w Warszawie; 19.02 we Wrocławiu; 23.02 w Olsztynie oraz 26.02 w Gorzowie odbędą się konferencje informacyjno-promocyjne dotyczące projektu „Z Małej szkoły w Wielki Świat”. Więcej informacji na temat tych spotkań oraz samego programu, w tym zasady rekrutacji placówek oświatowych, znaleźć można na stronie: http://www.fio.org.pl/.

MW

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl