PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Z kagankiem do gmin


Z kagankiem do gmin

2008-04-25


Z kagankiem do gmin

Jesienią wiceminister edukacji Krystyna Szumilas wyruszy do gmin, aby informować samorządowców o reformie objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym.

Obecnie w regionach trwają debaty minister edukacji Katarzyny Hall dotyczące projektu zmian programowych w polskiej oświacie. Biorą w nich udział w większości nauczyciele. Tymczasem samorządowców interesują szczególnie sprawy związane z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków od września 2009 r.

- Po wakacjach chcę rozmawiać z samorządowcami o tym, w jaki sposób zorganizować opiekę nad sześciolatkiem, jak ma wyglądać proces kształcenia, jak wyposażyć sale lekcyjne - powiedziała nam wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

MEN chce, aby sala lekcyjna dla sześciolatków w I klasie była podzielona na część edukacyjną - wyposażoną w tablicę i ławki oraz część rekreacyjną przeznaczoną do zabawy. - Wiele szkół, które prowadzą zerówki jest już przygotowana do takiego systemu kształcenia. Sala oddziału przedszkolnego w szkole właśnie tak wygląda - zaznacza wiceminister Szumilas.

Jak dodaje, posłanie sześciolatków do szkół to wzrost zadań samorządu i będzie to uwzględnione w subwencji oświatowej.

- Trzeba dokładnie oszacować koszty posłania sześciolatków do szkół - uważa Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

MEN zapewnia, że ma całościowy plan finansowy reformy. - O konkretnych kwotach będziemy mogli rozmawiać z samorządowcami dopiero kiedy będzie gotowy projekt budżetu państwa - podkreśla wiceminister Szumilas.

Zgodnie z założeniami reformy w pierwszym roku rodzice będą mogli decydować o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu lat, czy jeszcze przez rok będzie chodziło do przedszkola. - Musimy więc wziąć pod uwagę to, że część rodziców nie zdecyduje się na posłanie sześciolatków do szkoły w pierwszym roku reformy - tłumaczy Szumilas.

Jak dodaje, koszty zależą m.in. od wynagrodzeń dla nauczycieli i zmian organizacyjnych.

- Jeżeli sześciolatek będzie uczniem szkoły i środki na jego edukację będą pochodzić z budżetu państwa to zwolnione pieniądze gminy powinny przeznaczyć na obowiązkowe wychowanie przedszkolne dla pięciolatków - podkreśla wiceminister edukacji.

Anna Mikołajczyk-Kłębek
Źródło" Serwis Samorządowy PAP

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl