PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych


Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

2002-03-22


Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Termin składania dokumentów do szkół ponadgimnazjalnych oraz termin rekrutacji ustalają kuratorzy oświaty. Terminy te mogą więc być różne w poszczególnych województwach, jednak najczęściej jest to kilka ostatnich dni czerwca i początek lipca. Przepisy nie zabraniają składania dokumentów do więcej niż jednej szkoły. Jednakże kandydaci, których nazwiska znajdą się na listach kandydatów przyjętych do szkoły, muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole.

O przyjęciu ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej decyduje liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny z wybranych zajęć edukacyjnych i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Dla kandydatów do liceów i oddziałów dwujęzycznych może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych. Szkoły mogą przeprowadzać sprawdzianu uzdolnień kierunkowych również w innych przypadkach, jeżeli program nauczania realizowany w danej szkole wymaga od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, w szczególności plastycznych lub muzycznych. Dodatkowy sprawdzian może być przeprowadzony tylko na podstawie zgody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Szczegółowe kryteria przyjęć określają szkoły prowadzące rekrutację. Szkoły ustalają:
- zajęcia edukacyjne, z których oceny będą przeliczane na punkty,
- zasady przeliczania ocen na punkty,
- zasady punktowania innych osiągnięć ucznia,
- maksymalną (konkretną) liczbę punktów, które może otrzymać kandydat za oceny z wybranych zajęć edukacyjnych i za inne osiągnięcia.

Informacja na temat kryteriów rekrutacji przyjętych przez daną szkołę musi być podana do wiadomości kandydatów nie później niż 3 miesiące przed terminem rekrutacji.

Niektórym kandydatom do szkół ponadgimnazjalnych przysługują preferencje:
1) laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od przyjętych kryteriów,
2) sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby z rodzin zastępczych,
3) pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i szkół zachowują dzieci, którym to prawo przysługuje na podstawie odrębnych przepisów.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu klasyfikacyjnym prawo pierwszeństwa w przyjęciu do szkoły mają:
- kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
- kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki

Podstawa prawna:
Warunki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych /Dz. U. Nr 97, poz. 1054/ oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 13 lutego 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych /Dz. U. Nr 14, poz. 131/.

źródło: MENiS

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl