PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Zbadaj jak ciemne jest nocne niebo


Zbadaj jak ciemne jest nocne niebo

2007-03-19


Zbadaj jak ciemne jest nocne niebo

Od 8 do 21 marca każdy chętny może wziąć udział w ogólnoświatowej akcji Globe at Night. To naukowo-edukacyjny projekt polegający na ocenie jakie najsłabsze gwiazdy widać na nocnym niebie w różnych miejscach na świecie.

Jest to już druga edycja Globe at Night. W roku 2006 w projekcie wzięło udział 18 tysięcy osób z 96 krajów. Łącznie uzyskano wtedy 4500 ocen jasności gwiazd.

Udział w projekcie jest prosty i nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu astronomii. Wystarczy z witryny internetowej pobrać mapkę przedstawiającą gwiazdozbiór Oriona. Następnie podczas bezchmurnej nocy trzeba odnaleźć go na niebie, zgodnie ze wskazówkami, a następnie policzyć ile gwiazd widzimy w tym gwiazdozbiorze i porównać wynik z mapką. W ten sposób ustalimy jakie najsłabsze gwiazdy jesteśmy w stanie dostrzec. Następnie wynik przesyłamy organizatorom poprzez formularz internetowy.

Oceniając jakie najsłabsze gwiazdy jesteśmy w stanie dojrzeć, możemy określić jak bardzo nocne niebo w naszej okolicy jest zanieczyszczone sztucznym światłem. W niektórych rejonach świata, takich jak Japonia, czy Europa, prawie nie spotyka się obszarów nie oświetlonych w nocy. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia satelitarne Ziemi wykonane w nocy, aby uzmysłowić sobię skalę wpływu człowieka na środowisko naturalne w tej dziedzinie.

Organizatorzy pragną zebrać dane z różnych miejsc na świecie, zarówno z terenów wiejskich, jak i z centrów dużych miast. Warto zatem wykonać ocenę widoczności gwiazd nawet ze swojego balkonu.

Przy wypełnianiu formularza potrzebne będą współrzędne geograficzne miejsca obserwacji. Można je ustalić przy pomocy GPS. Osoby nie dysponujące taką możliwością mogą znaleźć dokładne współrzędne swojej ulicy w serwisie www.maporama.com albo znaleźć współrzędne swojej miejscowości w bazie danych witryny www.heavens-above.com. Można też skorzystać z darmowych programów, takich jak Google Earth albo NASA World Wind.

Orion jest jednym z najłatwiejszych do rozpoznania gwiazdozbiorów. Składa się z bardzo jasnych gwiazd, wieczorem widać go na południowej części nieba, a nieco później nad południowo-zachodnim horyzontem. Zaczyna zachodzić przed północą. Charakterystyczną częścią tej konstelacji są trzy jasne gwiazdy ułożone obok siebie w jednej linii, tworzące tzw. pas Oriona. Na stronie internetowej Globe at Night znajdują się mapki ułatwiające rozpoznanie Oriona.

Akcja Globe at Night może zostać wykorzystana przez nauczycieli różnych szkół, od przedszkoli do szkół średnich, do przeprowadzenia nietypowej lekcji lub zadania domowego. Wiąże się z tematami takimi jak: obiekty na niebie, wpływ człowieka na środowisko naturalne, zanieczyszczenie środowiska, rozwój nauki, techniki i przemysłu z perspektywy lokalnej i globalnej, rozmieszczenie dużych skupisk ludności na świecie, podstawy matematyki (liczby, geometria).

Witryna internetowa projektu znajduje się pod adresem www.globe.gov/GaN/

Materiały dodatkowe: "Przewodnik obserwacji - pakiet rodzinny", "Przewodnik obserwacji - pakiet nauczyciela".

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronach:

Globe at Night
Polski projekt Ciemne Niebo
NASA World Wind
Google Earth
Heavens Above
Maporama

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl