PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Zmiana prezydencji UE - priorytety i wyzwania


Zmiana prezydencji UE - priorytety i wyzwania

2003-07-31


Zmiana prezydencji UE - priorytety i wyzwania

30 lipca w sali konferencyjnej Nowego Domu Poselskiego odbyło się specjalne posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poświęcone zmianie prezydencji Unii Europejskiej. Senator Genowefa Grabowska, Przewodnicząca Komisji, otwierając posiedzenie podkreślała jego szczególny charakter. W posiedzeniu udział wzięli Ambasadorowie Grecji i Włoch, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta oraz senatorowie.

Grecja sprawowała przewodnictwo w Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2003 roku. Motto greckiej prezydencji "Nasza Europa. Wspólna przyszłość we Wspólnocie wartości" podkreślało otwartość wobec zbliżającego się rozszerzenia i dalszych etapów integracji opierającej się na prawie obywateli do bezpieczeństwa, demokracji i dobrobytu.

Nikolaos Vamvounakis, Ambasador Grecji, w swoim wystąpieniu podsumował półroczny okres greckiej prezydencji w UE. Zaznaczył, że było to wyjątkowo ważne 6 miesięcy w historii Unii Europejskiej - prace nad projektem Konsytucji UE zakończył Konwent Europejski, 16 kwietnia przedstawiciele 15 państw członkowskich i 10 przystępujących do Unii Europejskiej podpisali w Atenach Traktat Akcesyjny rozszerzający Wspólnotę. Wydarzenia te miały miejsce na tle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej - konfliktu irackiego oraz trudnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Unia Europejska wspierała wysiłki USA na Bliskim Wschodzie - popierając plan pokojowy "Mapa drogowa" autorstwa administracji Georga W. Busha. Ważnym elementem współpracy transatlantyckiej było pogłębione współdziałanie z USA w zakresie nieproliferacji broni masowego rażenia oraz walki z międzynarodowym terroryzmem.

Ambasador podkreślał, że prezydencja grecka nie była wykorzystywana do promocji jednego kraju - Grecja występowała jako reprezentant całej Unii Europejskiej, a często, ze względu na skomplikowaną sytuację międzynarodową jako mediator między państwami europejskimi.

Do priorytetów i sukcesów prezydencji greckiej zaliczyć można z pewnością zakończenie prac Konwentu przed czerwcowym szczytem w Salonikach oraz zwołanie Konferencji Międzyrządowej (która odbędzie się w czasie prezydencji włoskiej). Priorytet prezydencji Grecji stanowiło rozszerzenie UE - realizacja wskazanego w Kopenhadze kalendarza akcesji 10 nowych państw, koordynacja prac nad przygotowaniem Traktatu Akcesyjnego, pomoc krajom przystępującym w implementacji acquis przed formalną akcesją.

W okresie lipiec-grudzień 2003 roku przewodnictwo w Unii Europejskiej będą sprawowały Włochy. Motto włoskiego przewodnictwa, które brzmi: "Europa: obywatele na rzecz wspólnego marzenia" (Europe: citizen for a common dream) jest podporządkowane woli zbliżenia Unii do jej obywateli. Program włoskiej prezydencji został oficjalnie przedstawiony przez premiera Berlusconiego 2 lipca w Parlamencie Europejskim i 4 lipca w Komisji Europejskiej.

Giancarlo Leo, Ambasador Włoch w Polsce przedstawił priorytety prezydencji włoskiej. Z włoskiego punktu widzenia najważniejszym zadaniem prezydencji będzie rozpoczęcie i zakończenie Konferencji Międzyrządowej. Zamierzeniem włoskiej prezydencji jest umożliwienie obywatelom Unii Europejskiej pełne zapoznanie się z treścią Traktatu Konstytucyjnego jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Strona włoska zabiega, aby Traktat Konstytucyjny został podpisany w Rzymie, nawet jeśli do zamknięcia IGC doszłoby - co wydaje się dosyć prawdopodobne - już podczas przewodnictwa Irlandii w UE.

Jednym z podstawowych założeń programu włoskiej prezydencji jest zwiększenie konkurencyjności Unii Europejskiej w sferze gospodarki. W tym celu Włochy deklarują zamiar realizacji Strategii Lizbońskiej, programu mającego na celu zwiększenie dynamiczności gospodarki europejskiej do 2010 roku. Do realizacji tego priorytetu ma służyć wsparcie gospodarki poprzez wzrost inwestycji publicznych w Europie przy współudziale europejskich instytucji finansowych.

Włoskie przewodnictwo będzie przywiązywać duże znaczenie do procesu rozszerzenia odnoszącego się do Rumunii i Bułgarii. W odniesieniu do tych państw kandydujących Włochy potwierdziły zamiar dotrzymania harmonogramu starań o przystąpienie do Unii Europejskiej (zakończenie negocjacji w 2004 r. i akcesja w 2007 r.). Włochy popierają także starania Turcji o członkostwo w Unii. Włoska prezydencja będzie niewątpliwie popierać podanie daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tym państwem.

Włoska prezydencja przywiązuje również dużą wagę do wzmocnienia znaczenia Unii Europejskiej w stosunkach zewnętrznych oraz zabiegać będzie o wzmocnienie współpracy w zakresie spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości.

opr. Katarzyna Maniszewska

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl