PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Święta, święta...


Święta, święta...

2006-12-27


Święta, święta...

...i po świętach - zwykło się mawiać. Trzy dni bardzo szybko minęły. Wigilia, zastawione stoły, choinka, prezenty - tak najczęściej wygląda polskie Boże Narodzenie. Jednak nie wszędzie jest ono tak samo obchodzone.

Angielska tradycja nakazuje powiesić skarpety przy kominku. Kiedy Mikołaj wchodzi do domu przez komin, wrzuca do nich prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci. Większość domów w okresie świąt jest w Wielkiej Brytanii pięknie udekorowana. Jemioła musi obowiązkowo zawisnąć przy suficie. Podstawowym daniem świątecznym jest indyk z nadzieniem owocowym oraz pudding. W puddingu tradycyjnie ukrywa się monetę - kto ją znajdzie, będzie miał wiele szczęścia.

We Francji zgodnie z tradycją cała rodzina ubiera choinkę i ozdabia dom. Na wigilijnym stole obowiązkowo musi stać roślina zwana czerwoną gwiazdą betlejemską. Jest ona zarazem popularnym prezentem. 25 grudnia odbywa się specjalna kolacja w rodzinnym gronie. Święty Mikołaj - zwany przez Francuzów Père Noël - przynosi prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia.

Czesi już 4 grudnia rzucają na wodę gałązki wiśni. Jeżeli zakwitną w Boże Narodzenie, oznacza to szczęście oraz zawarcie małżeństwa w niedalekim czasie. Świąteczne ozdoby układa się w małych koszyczkach.

Do Holandii, według tradycji, Mikołaj przyjeżdża na trzy tygodnie przed swoimi urodzinami. Przemierza cały kraj i 5 grudnia rozdaje dzieciom prezenty. Kiedy Mikołaj wyjeżdża, ubierane są choinki. W domach stawia się kwitnące rośliny przystrojone świecami i świątecznymi ozdobami. W noc wigilijną całe rodziny udają się do kościoła. 25 i 26 grudnia spędza się w rodzinnym gronie przy kolacji. 

Belgowie pierwsze prezenty otrzymują już 6 grudnia. Tradycyjnie w święta odbywa się mnóstwo przedstawień i targów. W Belgii Boże Narodzenie spędza się w rodzinnym gronie. Choinki ubiera się bardzo strojnie i zapala świece. 

W Austrii od początku adwentu w każdą niedzielę zapala się świeczkę na okrągłym wieńcu ozdobionym czerwonymi wstążkami. Świąteczną kolację je się 24 grudnia. Tego samego dnia wręczane są prezenty. Rodzinne spotkanie kończy się zazwyczaj mszą w kościele, która odbywa się o północy. 

W Danii ozdoby bożonarodzeniowe wykonuje się własnoręcznie. W każdą niedzielę adwentu zapala się świecę. Dzieci zapalają świecę, która odmierza czas do Bożego Narodzenia. Wigilię Duńczycy spędzają z rodzinami. Specjałem kolacji jest deser, w którym ukryty jest migdał. Kto go znajdzie, otrzymuje prezent zwany migdałowym. Zanim rozpakuje się prezenty, śpiewane są kolędy przy choince. 

Grecy składają sobie życzenia od Wigilii do Trzech Króli. Dzieci śpiewają tradycyjne greckie pieśni pochwalne, krążąc po domach. Nie ubiera się choinek. Zamiast nich ozdabia się małe łódeczki. Zwyczaj ten wywodzi się ze starożytności, kiedy Grecja była potęgą na morzu. Ozdabia się także okna i kominki. W nocy 1 stycznia dzieci dostają prezenty od świętego Wasyla. W Nowy Rok podaje się specjalne ciasto z ukrytą złotą monetą. Kto ją znajdzie, będzie miał szczęście w nadchodzącym roku. 

Okres Bożego Narodzenia we Włoszech rozpoczyna się już 8 grudnia, a kończy w Święto Trzech Króli. Tradycyjnie ubiera się choinki, ozdabia domy, stawia żłobki. Niektórzy Włosi poszczą w Wigilię. Dzieci mogą rozpakować prezenty po północy 24 grudnia. 25 grudnia je się tradycyjny świąteczny obiad.

Boże Narodzenie to najważniejsze święto w Hiszpanii. 22 grudnia zaczyna się je obchodzić bożonarodzeniową loterią. Domy przystraja się sosnowymi gałązkami, świecami oraz żłobkami. W Wigilię po kolacji całą rodziną idzie się na mszę. Święta w Hiszpanii kończą się 6 stycznia w dzień Trzech Króli. Dzień wcześniej ludzie przebierają się za Kacpra, Melchiora i Baltazara i uczestniczą w paradzie.

W Szwecji Boże Narodzenie to największe i najdłuższe święto. Rozpoczyna się 13 grudnia w dzień św. Łucji. Upamiętnia męczeństwo pobożnej sycylijskiej dziewczynki. W pierwszą niedzielę Adwentu zapala się pierwszą świecę, która symbolizuje zbliżające się święta.Choinkę przynosi się do domu na dzień lub dwa przed Bożym Narodzeniem. Podobnie jak w Polsce, dekoruje się ją świecącymi ozdobami, słodyczami i lampkami. Obyczajem powszechnie znanym i obchodzonym w Szwecji jest tradycja zwana „zanurzanie w kotle", która polega na zanurzaniu przez rodzinę i gości kawałków ciemnego chleba w garnku wypełnionym kapiącą wieprzowiną, sosem i zbożową wołowiną. Symbolizuje to wołanie do umysłu, w środku dziękczynienia i obfitości, wszystkich tych, którzy są potrzebujący i głodni. Po obiedzie wszyscy gromadzą się przy choince, by obdarować się prezentami pozostawionymi przez Jultomtena. Jultomten to gnom, który żyje w stodole, dogląda rodziny i gospodarstwa.

W Norwegii najważniejszym daniem świątecznym jest owsianka z ukrytym migdałem. Ten, kto go znajdzie, w nadchodzącym roku zawrze związek małżeński. Domy dekorowane są w ozdoby z naturalnych materiałów. W drewnianych skrzynkach komponuje się stroiki świąteczne. 

Finowie rozpoczynają świętowanie 24 grudnia w południe. Domy przystraja się świątecznymi ozdobami, które zazwyczaj wykonuje się własnoręcznie. W domu ustawia się czerwone gwiazdy betlejemskie. W Wigilię stoły uginają się pod ciężarem jedzenia. Tego wieczoru rozpakowuje się też prezenty. Śpiewa się kolędy. Dzień Wigilii jest także poświęcony pamięci zmarłych.

Źródło: http://www.wigilia.pl/
http://www.puellanova.pl/

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl